Wyniki - BadanieB2B Ework Group

Specjaliści IT uważają, że prowadzenie własnego biznesu w Polsce jest trudne, a zarobki są zbyt małe

Pierwsze wyniki zrealizowanego przez Ework Group badania polskiego rynku specjalistów IT pracujących w oparciu o kontrakt B2B dowodzą, że większość z nich uważa, iż prowadzenie własnego biznesu w Polsce jest trudne, a zarobki mogłyby być bardziej satysfakcjonujące. Kobiety odczuwają wyższy komfort pracy i komfort rozwoju, mężczyźni natomiast wyższy komfort finansowy oraz wyżej oceniają „styl pracy”.

Pytania dotyczą modelu i komfortu pracy, komfortu finansowego, możliwości rozwoju. Ework Group jest pierwszą firmą na polskim rynku IT, która tak mocno skupia się na rozpoznawaniu potrzeb osób pracujących w modelu B2B, wychodząc w ten sposób naprzeciw globalnym trendom takim jak Gig Economy.

Badanie miało na celu określenie trendów w pracy na rynku IT z perspektywy specjalistów pracujących na B2B, określenie jakie są ich potrzeby i co wymaga zmian oraz określenie jak ten obszar będzie rozwijał się w przyszłości. Jest to pierwsze takie badanie na polskim rynku.

W badaniu oceniane są m.in. takie obszary jak „Komfort finansowy”, „Komfort pracy”, „Komfort czasu pracy”, „Styl pracy”, „Komfort współpracy” czy „Komfort rozwoju”. Okazuje się, że najgorzej specjaliści IT w swojej pracy oceniają „komfort finansowy” (na który wpływają m.in. zarobki i podwyżki) – został on oceniony średnio na 61% (w skali satysfakcji 0-100%). Dla prawie 40% ankietowanych najważniejszym benefitem stażu pracy jest właśnie wyższe wynagrodzenie, mniej niż 1/3 ankietowanych uznała, że najważniejsze są ciekawe projekty. Aż 56,5% badanych uważa, że ich zarobki mogłyby być lub wręcz powinny być lepsze.

Specjaliści w branży IT (pracujący na kontraktach B2B) najwyżej oceniają natomiast „komfort rozwoju” (m.in. możliwości podnoszenia kwalifikacji, szkolenia, premie i nagrody) – kategorię tę oceniono średnio na 85% (w skali 0-100%).

Wysoko oceniano także „komfort czasu” pracy (m.in. liczba godzin w miesiącu oraz możliwość pracy zdalnej) - 79% oraz komfort współpracy (m.in. pozyskiwanie nowych projektów, ich atrakcyjność czy atmosfera pracy) - 75%.

Gorzej oceniane są kategorie takie jak „styl pracy” (m.in. trudność w prowadzeniu biznesu, elastyczność czasu pracy, wybór projektu) - 65%; oraz komfort pracy (m.in. podróże służbowe czy lokalizacja biura) - 66%.

Kobiety notują wyższy średni komfort pracy, komfort czasu pracy, komfort współpracy oraz komfort rozwoju.

Mężczyźni mają wyższy średni komfort finansowy, jak również oceniają wyżej styl pracy.